JinxLP
JinxLP
01-10-2019
Physics
contestada
If you drop a ball, how far does it fall in .5 seconds?
Respuesta :
nadiroz
nadiroz
01-10-2019
Taking g = 10m/s,
Initial velocity (u) = 0 m/s
Time (t) = 0.5s
d = ut + 1/2 (gt²)
d = 0 + 1/2 (10x0.5²)
d = 1/2 (5/2)
d = 5/4
d = 1.25m
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 87+ )
Otras preguntas
Can someone help with this !!!!!!!!!!!
A nurse is providing teaching to a patient newly diagnosed with partial seizures who will begin taking oxcarbazepine [Trileptal]. The patient also takes furosem
The pubic symphysis connects the two hip bones anteriorly and provides a little movement during childbirth. Choose the most appropriate tissue for this structur
When Dr. Hewitt immerses an object in water the second time and catches the water that is displaced by the object, how does the weight lost by the object compar
In order to estimate the height of all students at your university, let's assume you have measured the height of all psychology majors at the university. The re
Cloudlink is a file hosting service that allows users to store up to 5GB of data with no restrictions orcharges. However, users have to pay a fee for advanced f
Which term would be directly related to the science of ecology? population density circulatory system genetics taxonomy last one i think?
11/20+ c=3/4 what is the answer
What is the area? (Will mark if correct)
hi:) anyone able to explain no.2 of what happens to particles of a solid that is heated until it melts? I don’t understand it. Thanks !