purnima12 purnima12
  • 03-08-2019
  • Chemistry
contestada

one atom of an element A =6.644 *10^-23 gm. calculate the no. of gram atom in 80 kg of it.

​

Respuesta :

esa4321
esa4321 esa4321
  • 03-08-2019

Answer:

5.3152*10^-24

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A sample of white gold is: 18.0 grams gold, 3.0 grams silver, 2.0 grams cobalt, and 1.0 gram platinum by mass. what is the percent platinum in the sample?
how do you simplify 2/3 divided by 6
write a whole number that rounds to 30,000 if we are rounding to the nearest ten thousand.
Determine which system below will produce infinitely many solutions. A) −6x + 3y = 18 4x − 3y = 6 B)2x + 4y = 24 6x + 12y = 36 C)3x − y = 14 −9x + 3y = −42 D) 5
David hikes 2 1/4 miles in 1/2 an hour. If he walks for 7 hours how long will he have gone
In what order did the following art genres evolve? a. animation, b. comic strips, c. video games
By winning the Battle of Hastings, William the Conqueror A....introduced the English language to Normandy. B...spread the Roman Empire to England. C...was crown
Define the term selectively toxic. why is it an important feature of antimicrobial agents
The use of nuclear power throughout the world is generally
2 parents both have the blood group A their child has blood group O. what is the best explanation for this pattern of inheritence