lancours lancours
  • 02-08-2019
  • Physics
contestada

what is the gravitational potential energy of a clock that had a mass of 4 kg and is positioned 1.5 m off the ground​

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 02-08-2019

Answer:

58.8 J

Explanation:

Gravitational potential energy is defined as:

PE = mgh

Given m = 4 kg and h = 1.5 m:

PE = (4 kg) (9.8 m/s²) (1.5)

PE = 58.8 J

Answer Link

Otras preguntas

When you solve a problem involving money, what can a negative number represent
Which expressions have a value of –23? Choose all answers that are correct. a. 11 – 34 b. –9 – (–14) c. 25 – 2 d. –11 – 12
how does the climate of the northeast affect the people/ animals/and plants that live there
What's 30.08 divided by 4
A way of showing the round earth on a flat map
You are asked to find the mean of the data shown in the stem-and-leaf plot. Which tools are appropriate? Choose exactly two answers that are correct. a. protra
23,697 round to the nearest ten thousand
8+0=8 what property is that??
how was the roman legislative branch organized
Can somebody tell me the full William Shakespeares family??