Dylan8956 Dylan8956
  • 01-08-2019
  • Physics
contestada

a superconducting solenoid is to be designed to generate a magnetic field of 10 t if the solenoid winding has 2000 turns meter what is the required current

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 05-08-2019

Answer:

3981 A

Explanation:

B = 10 t

n = 2000 per metre

Let the current is i

Use the formula for the magnetic field due to a current carrying solenoid

B = μo n i

10 = 4 x 3.14 x 10^-7 x 2000 x i

i = 3980.9 A = 3981 A

Answer Link

Otras preguntas

Maria is ordering copy paper for her office. The office is low on white paper and on blue paper. She will pay $3.50 per team of white paper and $3.75 per team o
In order for a boat to float, its weight must have a magnitude equal to the
Give 5 examples each of application and system software
Help me and I'll do the same :)
Pancreatic Juice and bile are poured through a) A common duct into duodenum b) Two distinct ducts into duodenum
Alkaline earth metals do not react with oxygen. true or false
what are procedural documents? a. a document that reminds workers about a deadline b. documents that share information with one person c. documents that tell ho
Yo escribí__ en el sobre
Levittown became the first mass-produced suburban __________ in new york in 1948
In order for a boat to float, its weight must have a magnitude equal to the