starsapphire2682 starsapphire2682
  • 02-07-2019
  • Physics
contestada

 (I) What is the capacitance of a pair of circular plates with a radius of 5.0 cm separated by 3.2 mm of mica?

Respuesta :

Vespertilio Vespertilio
  • 07-07-2019

Answer:

1.3 x 10^-10 F

Explanation:

r = 5 cm = 0.05 m, d = 3.2 mm = 0.0032 m

Dielectric constant for mica, K = 6

The formula for the parallel plate capacitor is given by

C = K ∈0 A /d

C = (6 x 8.854 x 10^-12 x 3.14 x 0.05 x 0.05) / 0.0032

C = 1.3 x 10^-10 F

Answer Link

Otras preguntas

How were Germany’s and Italy’s processes of unification Similar ?
If price and worth mean the same thing, why priceless and worthless are opposites?
Exterior angles assignment
_____ is not a primary concern when writing menu copy.
The highest common factor of 132 and 220
Which statement describes the term economics? A. It is the study of using limited resources to fulfill wants and needs. B. It is the study of how governments f
in this unit we learned about arguments and rhetoric. in an argument we use _____language,not informal language
The height, h, in feet of a gold ball above the ground after being hit into the air is given by the equation. H=-16t2+64t, where t is the number of seconds elap
What are the reasons that some Europeans moved and began colonizing the New World? Select all that apply: options: Better economic opportunities. Some were esca
How did the size of poland territory change from 1701 to 1772?