corinam9851 corinam9851
  • 02-04-2019
  • Chemistry
contestada

How many ml of 0.0500 m cacn2 are needed to make 25.0 ml of 0.0150 m solution? The molar mass of cacn2 is 80.11 g/mol.

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 11-04-2019

Answer:

= 7.50 mL

Explanation:

m1v1=m2v2

In this case;

m1=0.05  

m2=0.015 and

v2=25.00mL  

Therefore;

(.0500M)(v1)=(25.00mL)(.0150M)

V1 = ((25.00mL)(0.0150M))/0.0500 M

    = 7.50 mL

Answer Link

Otras preguntas

part 3 of the question
el valor que se obtiene de la diferencia entre el mayor valor de las frecuencias y el menor valor de las frecuencias de un conjunto de datos que se desean agrup
Question 14 Which one is correct? A)I love playing football. B)I don’t love playing football.
f(n) = 4n+10 f(n) = 4n+6 f(n) = 10n+4 f(n) = 10n - 6
3. Although the governments in each colony differed, each colony had a __________________. This person acted as a representative of the King. He oversaw the col
Does Brainly offer Psychology help?
the rearrangement of drehenbell​
How to appreciate my sexuality
Slope = 5 , passes through A(- 3, 2)
Write a program in Python to input Principle Amount, Rate, Time and a choice from the user. If the choice inputted is 1, calculate the Simple