lifewithalina01
lifewithalina01 lifewithalina01
  • 02-04-2019
  • Biology
contestada

An object has a kinetic energy of 32 J and a mass of 36 kg, how fast is the object moving?

Respuesta :

sudgdjshwgags
sudgdjshwgags sudgdjshwgags
  • 16-03-2022

Answer:

1,34 m/s

Explanation:

KE= 1/2 mv^2

massa = 3,6 × 10 ^4/ 10 ^3 kg = 36 kg

KE = 1/2 × 36 × v^2

32 × 2/36 = v^2

64/36 = V^2

√64/36 = V

V= 8/6

V = 1,34 m/s

Answer Link

Otras preguntas

how to solve 11/8 ÷ 4/9
Which graph represents a function?
Write a Descriptive Paragraph on the topic ‘Online Classes a Curse or a Boon’
find the volume of each figure
After the Civil War, many Southern states passed laws that restricted the rights of former slaves. These laws were commonly known as​
The numbers m, n, p, and q are different, and each is equal to one of the numbers 1,2,3,6, or 12. If 2m 69 = 2n= = P, what is the value of p?
Which pair of angles represent Alternate Exterior Angles? Please helpppp
Given f(x)=3x+4, find f(2)
Gasoline and motor oil are chemically similar. They are both mixtures of nonpolar hydrocarbons containing carbon and hydrogen atoms. However, motor oil is much
This is my homework, please