Gracebrown6990 Gracebrown6990
  • 03-02-2019
  • Physics
contestada

How much force must a locomotive exert on a 12840-kg boxcar to make it accelerate forward at 0.490 m/s2?

Respuesta :

hrzlatevski
hrzlatevski hrzlatevski
  • 03-02-2019

Data given:

m=12840kg

a=0.490m/s²

Formula:

F=ma

Solution:

F= 12840kg×0.490m/s²

F=6291.6N

Answer Link

Otras preguntas

Solve the equation: -29.5u+548=2,023
Please help me this is my final!!!
Please help I’ll mark brainliest :)
Why can more sugar be dissolved in hot water than cold water (more solute be dissolved in hot solvent then cold solvent)
PLEASE HELP!!!!!! ILL GIVE BRAINLIEST *EXTRA 40 POINTS** !! DONT SKIP :((
please help me with this question
6 1 8 4 2 7 what comes next?
“The Beauty and Danger of a Volcano”. Make an essay please
help pls pls and thank u thank u
HELP!! Find the distance between each pair of points. Round your answer to the nearest 10th if necessary.