neher2128
neher2128 neher2128
  • 04-04-2016
  • Chemistry
contestada

What is the mass of 2.90 ×1022 molecules of NaOH (Molar mass = 40.0 g/mol)?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 04-04-2016
40.0 g ( 1 mole ) --------------- 6.02x10²³ molecules
      ? ? --------------------------- 2.90x10²² molecules

mass = 2.90x10²² * 40.0 /  6.02x10²³

mass = 1.16x10²⁴ / 6.02x10²³

mass = 1.9269 g

hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

PRACTICE PROBLEM Find the area of the parallelogram _____ Square units KHAN ACADEMY
Calculate the number of grams nitric acid (HNO3) in 375 L of a 1.00 M solution.
I hate these types of problems I was never taught this stuff
Different between : Metalloids and alloys ​
pls help ill give brainliest and 5 starts
Draw a model of 1/3 ÷ 2 show a pic of the math model you get brainliest to..
Why do you think migrants might be drawn to find a better life in cities rather than in other areas in the countryside?
more than one option this is hard
A cartoon of a spaceship being pulled into a black hole. Which details from this image help you answer the question, "What might happen to a spaceship approach
Why did Germany become involved in the Spanish civil war? essay