ljordan693 ljordan693
  • 03-10-2018
  • Physics
contestada

a the average distance from the Sun to Pluto is approximately 6.10 x 1 0 ^9. how long does it take light from the sun to reach Pluto?

Respuesta :

elementskate1789
elementskate1789 elementskate1789
  • 04-10-2018

6.10 x 10^9 / 3 x 10^5 = 2.033 x 10^4 seconds = 20.33 / 3.6 = nearly 6 hours .


Answer Link

Otras preguntas

Atoms with large nuclei have undtable nuclei. theses elements are called ____
This is a portrait of Henry VIII. Which of the following is not a true statement about this portrait? a. The image of Henry VIII takes up most of the canvas in
if a train is traveling at 60 miles per hour at what average speed should you run at
In ΔXYZ, m∠X = 90° and m∠Y = 30°. In ΔTUV, m∠U = 30° and m∠V = 60°. Which is true about the two triangles
Liver disorders are responsible for __________ of the deaths associated with alcoholism.
Select four words that will complete the following prefix: anti- . state aircraft freeze call gravity social
HELP ASAP IDK WHAT TO DO PICTURE
what were these hawaiian citizens protesting
Please solve 60 = 10√ y – 3 .
magnus : megas :: A. tenuo : impleo B. mono : unus C. aperio : claudo D. pan : nego