FtPrecious1005 FtPrecious1005
  • 04-09-2018
  • Physics
contestada

A block of an unknown metal has a mass of 145 dg and a volume of 2.3 cm3. what is the density of the unknown in units of g/ml?

Respuesta :

jamuuj jamuuj
  • 15-09-2018

Answer;

  = 6.304 g/mL

Explanation;

Density = mass/volume

1 gram to 10 Decigram

mass = 145/10

         = 14.5 g

1 cm³ is equivalent to 1 mL

thus, 2.3 cm³ is equal to 2.3 mL

Density = 14.5 g / 2.3 mL

             = 6.304 g/mL

Answer Link

Otras preguntas

when was benjermen Franklin born
Emily has been waiting for a promotion to a management position for almost five years. She notices that men fill most of the higher-level jobs in her company. S
Another english question for a math problem. How many consonants are in the word EDUCATION? Totally forgot how do this.
where does Douglass escape to become free? A.)New Haven B.)New York C.)New Bedford D.)Baltimore
Where was the first medical school established?
What does Mr. Edwards carry in his pocket when he crosses the creek? A. sweet potatoes B. rice C. broccoli D. potatoes This is from the little hous
keller is describing a day when she was six years old do you think her memories are really this detailed or do you think she has built on or added to her memori
Which technological advancement helped unify the Roman Empire
u - 2= 2 how to solve it
Write 2x^3+10x^2+12x in factored form.