Jasonwas8553 Jasonwas8553
  • 04-09-2018
  • Physics
contestada

A 0.22-caliber handgun fires a 29-g bullet at a velocity of 770. m/s. calculate the de broglie wavelength of the bullet.

Respuesta :

nuuk nuuk
  • 20-09-2018

solution:

[tex]\lambda =\frac{h}{mv}\\ h is planck's constant=6.626\times10^-34j.sec\\ m=mass=29g\\ =28\times10^-3kg\\ v=770m/sec\\ \lambda=\frac{6.626\times10^-34j.sec}{29\times10^-3\times770}\\[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Is 26 a perfect square?
What is a list of countries without volcanoes?
A particle is moving along the x-axis so that its position at any time t is greater than and equal to 0 is given by x(t)=2te^-t?A) Find v(t). B) Find a(t).C) At
Water Cycle: As ___________ cools, it changes back to liquid form. Drops come together to form ________.
what is the difference and similarity between a pentagonal prism and a pentagonal pyramid?
Which of the following was not one of the four bodily humours? a) choler b) blood c) cholesterol d) black bile e) phlegm
2*10^30/1.4*10^27 and round it to the nearest tenth
You work at a fruit market. Bananas cost 50¢ a pound. A customer hands you a bunch of bananas that weighs 3 pounds. How much should you charge for the bunch o
What is the complete predicate of the following sentence?sharon and Jason went for a walk then a bike ride
I would like to know if 1 km is greater or less then 999 m