abbadabba03
abbadabba03 abbadabba03
  • 03-09-2018
  • Physics
contestada

What supply voltage would be needed to provide a current of 1.2A through a 40 ohm resistor?

Respuesta :

abi5568 abi5568
  • 03-09-2018
With the use of equation V= IR you are able to solve this probelm

So V=IR
V= 1.2 × 40
V =48v
Answer Link
AL2006
AL2006 AL2006
  • 03-09-2018

Voltage = (current) x (resistance).  V = (1.2 A) x (40 ohms)  V = 48 volts

Answer Link

Otras preguntas

John needs 6 cups of ice cream to make 4 servings of milkshake. How many servings can John make using 3 gallons of ice cream?
Help!, I need the answer in 30 minutes! For which values of the parameter p equation x ^ 2-px + 3 = 0 has a root in the range [0; 1], and another that does not
The number of blue fish to red fish in a tank is proportional. If there are 34 blue fish and 50 red fish in Tank A, how many blue fish are in Tank B if there ar
QUICK HELPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
3:10= 103​ = 100Nhelp​
The time rate of change of position; distance divided by time.​
Can u please help me
which expression represents the area of this shape
There are 7 buses, and each of these buses is taking 37 people to a game. Another bus is taking 8 people. How many people are these buses taking to the game?
Given: f (x) = 3x^2 + 2x – 1 Find: f (-2)