kaylajohnson9906 kaylajohnson9906
  • 01-07-2018
  • Chemistry
contestada

How many grams of o2 are required to produce 7.00 g of co2?

Respuesta :

Willchemistry
Willchemistry Willchemistry
  • 02-07-2018
Hey there!:

Molar mass:

O2 = 31.99 g/mol
CO2 = 44 g/mol

By the stoichiometry of the reaction:

C + O2 = CO2

31.99 g O2 --------------- 44 g CO2
mass O2 ------------------ 7.00 g CO2

mass O2 = ( 7.00 * 31.99 ) / 44

mass O2 = 223.93 / 44

mass O2 = 5.089 g
Answer Link

Otras preguntas

Help please. I have the answer but I don't understand how to get there!
Please answer 10 points fast!!!!
In what ways did Jackson contribute to an expansion of democratic rights?
I became her target answers
A specified example of adaptation in translation
Which of the following correctly describes the image below? HHO H-N-C-C-OH R (5 points)
In which labeled portion of the curve would you use the heat of fusion to calculate the heat absorbed? A. 1 B. 2 C. 3 D. 4
Un pistón de 20 kg descansa sobre una muestra de gas en un cilindro de 8 cm de diámetro. ¿Cuál es la presión manométrica sobre el gas? ¿Y la presión absoluta?​
What is the next number 6,12,15,60,65,?
The impact of price supports is to? decrease the output of farmers. reduce the market price. shift the demand curve for each farmer to the left. increase the o