lufung3556 lufung3556
  • 01-07-2018
  • Chemistry
contestada

Calculate the density, in grams per liter, of hydrogen sulfide gas, h2s, at 56oc and 967 mmhg. [1] g/l

Respuesta :

SvetkaChem
SvetkaChem SvetkaChem
  • 01-07-2018
PV= (m/M)*RT

PVM/RT = m
m/V = PM/RT
m/V = D - density

D= PM/RT

P=967 mmHg
T= 56⁰C+273=329K
M(H2) = 2.0 g/mol
R=62.36367 L·mmHg·K⁻¹·mol⁻¹

D= PM/RT = (967mmHg*2.0 g/mol) / (62.36367 L·mmHg·K⁻¹·mol⁻¹*329K) =
 ≈ 0.0943 g/mol
D ≈ 0.0943 g/mol
Answer Link

Otras preguntas

The lengths of the legs of a right triangle are 12 cm and 16 cm. What is the length of the hypotenuse? A.56cm B.14cm C.28cm D.20cm
I need help with 6a and b...I don’t understand how to solve for x
Lance's goal is to win a marathon bicycle race. he trains aerobically for at least 90 minutes daily. he weighs 80 kg. based on this information, what is the min
Which microscope do we use for objects as small as a nanometre?
Can you please help me with a and b
for a given size, the type of support with the most strentg is the. ___ A. build-up girder B. glulam Girder C. solid lumber girder D. Steel I- beam
Who pretended to negotiate a peace agreement while planning a surprise attack
Will somebody answer this problem please
Can you help me please?!
In Jane eyre by Charlotte brontë, which of the following is a true statement?